13 Mayıs 2016 Cuma

VİYANA SEYAHATİ (3)

VİYANA SEYAHATİ (1)Bugün Shönbrunn Sarayı var programımızda. Ancak daha önce Stephanplatz Meydanında inip Viyana'nın üçüncü farzını yerine getirmek istiyoruz. Yolumuz üzerinde Veba anıtı bulunuyor. İlk günümüzde hava kararmaya başlamıştı yanından geçerken. Bu sefer gün ışığında resmini çekiyoruz.

Evet, üçüncü farzın adı Demel Pastanesinde "Apple Strudel" yemek. Burası da pat diye içeri girilebilecek bir yer değil tabii. Eğer randevunuz yoksa sıra bekliyorsunuz. Ancak bu sefer sıra beklemek içeri girmekten daha makbul. Beklediğiniz yerde bulunan cam vitrinin arkası pastanesinin mutfağını görüyor. Bir sürü pasta uzmanı marifetlerini sergiliyor burada. Tam bir şov aslında bu. Eşimin en mutlu olduğu anlar...
Demel Pastanesinden çıkıp metroya biniyoruz. Shönbrunn durağında indikten sonra saraya doğru biraz yürümemiz gerekiyor. Müze haline getirilen saray odaları hanedanın yaşantısı hakkında fikir veriyor. İçeride resim çekmek yasak. Sarayın içinde çok değerli tablolar sergileniyor. İçeride sadece merdivenleri çıkarken karşı duvardaki bir tablonun resmini çekebiliyorum.


Saraydan sonraki durağımız Prater. Burada vagonlardan oluşan büyük bir dönme dolap, Madame Tussauds Bal Mumu Müzesi bulunuyor.


Prater istasyonu aslında şehrin merkezine çok uzak değil. Gezerken değişik mimariye sahip bir kilisenin önünden geçiyoruz. Buradaki marketlerde fiyatlar sanki biraz daha uygun. Manav reyonunda karnabahara benzeyen yeşil renkli bir bitkiyi ilk defa gördük.Yorum Gönder