10 Nisan 2016 Pazar

TARİH KOKAN BİR KENT, PRAG (2)

TARİH KOKAN BİR KENT, PRAG (1)


Virgin Mary Snow Church içinde dolaşmaya devam ediyoruz. Her köşesi ayrı bir güzellik.


                               Tarihi sokak aralarından ilerliyoruz. Karşımıza Powder Gate kulesi çıkıyor. Şehrin ana girişlerinden biriymiş bu. Hemen yanı başında Belediye Sarayı. 

 
  
Turistlere şehri gezdirmek için eski model otomobiller sokak kenarlarında müşteri bekliyor.
Yollar her mevsim kalabalık, akın akın Eski Kent Merkezine doğru yürüyor insanlar tarihi binaların arasından.Çekler para kazanmanın yollarını iyi biliyorlar. İşte bunlardan biri. İşkence Müzesi. Eski işkence aletlerinin sergilendiği bu müzeye sadece bilet alarak girebilirsiniz.

Çikolataları gören Nüket Hanımın yüzü gülmeye başladı ve bütün yorgunluğu gitti!Şehir Meydanına varmadan yol üstünde rastladığımız maharetli iki gencin gösterisi hayli ilginç.
Dilek ağacı önünden bir poz. 


Prag deyince akla ilk gelenlerden biri Astronomik Saat. Önü o kadar kalabalık ki resim almak bile çok zor. Saatin üzerinde her birine farklı anlam yüklenen heykelcikler var. Bu figürlerden biri Osmanlı'yı temsil ediyor.

Meydana bakan en heybetli binalardan biri St. Nicholas Kilisesi ise diğeri Tyn Kilisesi. Kilisenin iki kulesinden nispeten büyük olanı Adem'i daha küçük olanı ise Meryem'i temsil ediyor. Rivayet odur ki güneşli havalarda Adem'in gölgesi Meryem'i koruyor. Demek ki kadın her dinde her zaman korunmaya muhtaç!


Eski Kent Meydanına bakan en güzel yapılardan biri, St. Nicholas Kilisesi.

Meydanın tam ortasında Protestan mezhebini kuran reformist Jan Hus'a ait anıt heykel

Makara Tatlısı molası. Sürekli dönen makaralara sarılıp kömür ateşinde pişirilen bu tatlı, dondurma külahı yerine kullanılıyor aynı zamanda.Tarihi yapıların arasından Charles Köprüsünün sağ ayak kulesine ulaşıyoruz. Köprünün hemen yanındaki heykel ülkenin kurucusu IV. Karl'a ait.

TARİH KOKAN BİR KENT, PRAG (3)
TARİH KOKAN BİR KENT, PRAG (4)
TARİH KOKAN BİR KENT, PRAG (5)

Yorum Gönder