20 Haziran 2015 Cumartesi

KAYSTROS KAPLAN CAFE RESTAURANT


13 Mayıs 2015... Bir tarihin sonu ve bir diğerinin başlangıcı. Kaplan köyü üzerindeki yaylada, kule dedikleri taş evde Tayyar Bey, oğlu Şahap Etel dostlarıyla birlikte kim bilir ne güzel günler geçirmişler?
Kule, artık yılların verdiği yorgunluğu taşıyamaz hale gelmiş, bakımsızlıktan çatısı çökmüş ve duvarları çatlamış. 
Bayındır'dan Ödemiş'e, oradan da Selçuk yoluna kadar geniş bir panoramik manzaraya sahip ahşap balkonu taşıyan kirişler artık bel vermiş, yanına kimseyi yaklaştırmıyor. Oysa ne rakı sofraları kurulmuştu bu balkonda geniş Tire ova manzarasına karşı. Şimdi artık bu tarihin küllerinden yeni bir taş yapı çıkıyor ortaya. Adını bölgeye can veren akarsuyun adından alan mitolojik kahraman Ephesos'un babası nehirlerin Tanrısı "Kaystros".
 
Kaystros Kaplan Cafe Restaurant

Zamanında harç yerine özel toprakla bağlanmış taşlardan oluşan duvarlar, yıllara meydan okuyan asırlık ağaçların taşıdığı ahşap çatı ve balkon artık resimlerde kaldı..

07.06.2015 tarihinde temeli sağlamlaştırmakla başlandı işe. Yeniden elden geçirilen bu yapıda taş ve ahşap dışında herhangi bir taşıyıcı eleman düşünülmüyor.
Taşları bağlayan toprak yerine duvarı daha dayanıklı ve sağlam kılan harç dışında beton  da kullanılmayacak.
Kulenin girişindeki küçük süs havuzu ve kiraz, kayısı ağaçları ile arka tarafta yer alan erik ağacını koruduk elbet.

Şimdi artık taş duvarımız Kaplan köyünün mimarisine ve kulenin aslına uygun olarak yöresel taş ustaları tarafından nakış gibi işlenerek yükseliyor ve bir an önce ağırlayacak dostları bekliyor.
 


 


 


Yorum Gönder